Foto s příběhem
Připravená fotografie
pdf   print

Připravená fotografie

Při odjezdu na Helgoland jsem měl připravenou jednu fotku. Chtěl jsem zachytit letícího tereje, který v zobáku nese materiál na hnízdo. Chtěl jsem ho zachytit tak, aby došlo k předání ze zobáku do zobáku a to ještě v letu.

Vykukující hlava s otevřeným zobákem sedící terejí mámy na hnízdě, kdy popředí tvoří zelená tráva. To byla jedna z fotek, o kterou jsem se pokoušel. Tady můžete vidět jeden pokus, který se mé představě trochu blíží. Když vezmu v potaz, že jsem udělal přes 2000 fotografií a z toho cca 900 bylo vynaloženo na vyfotografování této fotky, tak jsme z toho trochu zklamaný. Samozřejmě, že světlo bylo rozhodující a ne v každých podmínkách lze takovou fotku fotografovat.

V první řadě si musíte najít správný pár, který má hnízdo na dobré straně vůči slunci a hlavně vůči větru. Vítr hraje obrovskou roli a to především kvůli úhlu v jakém bude terej přistávat na hnízdo. Když máte místo, potřebujete, aby tam bydlel pár, který bude často lítat na moře pro materiál. Počítejte maximálně s pěti přílety za hodinu (to je cca 10 – 25 fotek/ přílet – tedy v případě 1D Mark IV).  Další práce je na vás. Musíte v tom nepřeberném množství létajících ptáků najít svého tereje, který každou chvílí přiletí na hnízdo předat zásilku. Ne vždy se vám podaří ho zahlédnout včas. Vzhledem k tomu, že vítr nefouká stále stejně, tak ani ptáci nelétají, jak mají. Jednou letí z leva, pak více zprava, a když to nejmíň čekáte, tak přiletí z poza horizontu. Mimo jiné na skále je spousta ostatních obsazených hnízd a ne vždy se ostatní chovají slušně. Pletou se vám do záběrů, vlezou před objektiv ve chvíli, kdy si vaše dvojice zrovna předává materiál na hnízdo. A o lidech ani nemluvím. Do toho musíte mít správně nastavený fotoaparát a stále kontrolovat hodnoty, aby terej nebyl přepálený nebo podexponovaný (světlo je mrcha a stále se mění). Důležité je mít nastavený správný ostřící bod a sledovat čas, aby fotka nebyla rozmazaná. Když máte štěstí, tak přijde odliv ve chvíli, kdy se mraky protrhají a na hnízdní skálu prostoupí světlo. Doba mezi přílety se o polovinu zkrátí. Nyní je pro tereje snadnější najít materiál na hnízdo a tak využije šance.

Bohužel ne každý den je ideální počasí. Za špatných podmínek to nemá smysl ani zkoušet – mě by to akorát naštvalo, že mám svoji fotku, ale ve špatném světle!

 

Sečteno potrženo:

Fotografujete cca 4 hodiny, z toho pouze 1 hodina je plus/mínus ideální.

Za 4 hodiny uděláte cca 200 – 500 fotek. Z toho je v ideálním světle pořízených pouze 50 – 125.

Kolik z nich je ve správné pozici křídel? Kolik z nich má vidět hlavu nebo kolik z nich je ostrých? Na kolika fotografiích nepřekáží jiný terej? Počet uspokojivých fotografií spočítáte na prstech jedné ruky.

Šance, že všechno výše popsané vám vyjde v jeden okamžik je celkem dost nízká. Netroufám si to odhadovat a počítání by chvíli zabralo. Takže nezbývá než doufat, že příště budu mít více času a snad to vyjde!
20140114205509.jpg20130704140711.jpg20130607095231.jpg20120304135541.jpg20100908210220.jpg20100908181154.jpg1

Komentáře
PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Žádné příspěvky nenalezeny!


© 2010 WildNature • Vytvořeno a hostováno Abtera, s.r.o.